Az Európai Uniós előírás szerint 2017 szeptemberétől 900 wattnál nagyobb teljesítményű porszívót nem lehet forgalomba hozni az Európai Unióban.
A korlátozás a készülékek motorjának maximális áramfelvételére vonatkozik, ami nem azonos a szívóteljesítménnyel. Még kevésbé tudatosak a vásárlók, azzal például nem mindenki van tisztában, hogy a motorteljesítmény a motor maximális áramfelvételét jelenti, míg a szívóerő a porszívó fejénél mért erő mértéke.
A nagyobb motorteljesítmény nem feltétlenül jelent magasabb szívóerőt.
A szabályozásban érintettek a háztartási és professzionális felhasználásra szánt általános porszívók is, de nem vonatkozik például a csak akkumulátorról üzemeltethető készülékekre, sem a robotporszívókra.
Bár első pillantásra úgy tűnhet, hogy a porszívó teljesítménye és szívóereje egy és ugyanaz a fogalom, ez nem így van. A porszívó teljesítményének már régóta semmi köze a szívóerejéhez. Akkor honnan lehet tudni, melyik porszívó rendelkezik nagy szívóerővel, hogyan lehet meghatározni a porszívó szívóerejét, és mit jelent valójában a teljesítmény?
Segítünk tisztázni ezt a két legfontosabb paramétert, és arra nézve is tanácsokkal látunk el, mire kell figyelni a porszívó kiválasztásakor.
Porszívó teljesítménye vs. porszívó szívóereje
Foglaljuk össze itt, az elején a fontos dolgokat:
-A porszívó szívóereje a legfontosabb paraméter a porszívó kiválasztásakor.
-Nem csak a porszívó teljesítménye határozza meg annak szívóerejét.
-Az alacsonyabb teljesítményű porszívó kevesebb energiát fogyaszt, kíméli a pénztárcádat és általában kevésbé zajos.
-A szívóerőt leginkább a porszívó felépítése, a szívófej kialakítása és a porszívózandó felület befolyásolja.
-A porszívó szívóerejét nem feltétlenül a teljesítménye határozza meg.
-A takarításnál leggyakrabban használt segítőtárs teljesítménye nem határozza meg a porszívózás minőségét és erejét, mint azt sokan gondolják. A teljesítmény értéke csak azt határozza meg, hogy a porszívó mennyi energiát fogyaszt.
Mivel sok ember nincs tisztában a teljesítmény és a szívóerő közötti különbséggel, az utóbbi években nagy mértékben nőtt az energiafogyasztás. Az emberek nagy teljesítményű porszívókat vásároltak abban a hitben, hogy azokkal tökéletesen ki tudják porszívózni a lakást. A legtöbb esetben azonban nagy teljesítményű és alacsony szívóerejű porszívót vásároltak, amely a piszok összeszedése helyett inkább a pénztárcájukból szívta ki a pénzt, ráadásul a környezetre is rossz hatással volt.
A porszívó teljesítménye határozza meg, hogy a készülék mennyi áramot fogyaszt porszívózáskor.
A porszívó szívóereje több tényezőtől függ!
Azt, hogy milyen jól szív egy porszívó, legfőképpen a porszívó szívóereje mutatja meg. Ne feledd, hogy nem egyenesen arányos a teljesítménnyel. Ez a porszívó felépítésétől, a szívófej kialakításától és a porszívózott felület egyenletességétől vagy egyenetlenségétől függ.
A porszívó valós teljesítményét befolyásoló tényezők:
- Szívóerő – arról árulkodik, hogy mennyire hatékonyan képes a porszívó eltávolítani a port és a szennyeződéseket a felporszívózandó felületről.
- Motor teljesítménye – egy erősebb motortól nagyobb szívóteljesítmény várható el.
- Szűrés és annak hatékonysága – célja, hogy a szennyeződéseket a készülék belsejébe zárja, és megakadályozza azok visszajutását a környezetbe.
- A porszívó felépítése – a teljesítményt a készülék kivitelezése is befolyásolja, beleértve a szívócsövet és szívófejet is.
- Energiahatékonyság – a magas energiahatékonyságú porszívók nagy szívóteljesítményt érnek el alacsony energiafogyasztás mellett.
- Modern technológia – minél korszerűbb megoldásokat használ egy porszívó, annál hatékonyabb és eredményesebb lehet vele a porszívózás.
Hogyan tarthatom fenn a porszívó szívóerejét?
Úgy gondolod, hogy a porszívó már nem úgy szív, mint korábban? Ellenőrizd:
A porzsákos porszívónál a porzsák töltöttségi szintjét - amint a porzsákos porszívó porzsákja megtelik, a porszívó szívóereje csökkenhet. Elég, ha a porzsákot kicseréled egy újra, máris helyreállítod a porszívó szívóerejét. Ha finom port, pl. gipszkartonból származó port, porszívózol, a porzsák pórusai elzáródnak. Ebben az esetben előfordulhat, hogy a porzsák ugyan még nem telt meg, a porszívó szívóereje mégis csökken. A porzsák cseréje erre is megoldást jelent.
A porzsák nélküli porszívónál a portartályt és a szűrőt - ha a portartály túlságosan tele van, vagy nem tisztítod rendszeresen a szűrőt, a porszívó szívóereje hirtelen csökkenhet. Ideális esetben minden porszívózás után ki kell üríteni a portartályt és meg kell tisztítani a szűrőket. Így a porszívó mindig 100%-osan fog teljesíteni.
A porszívó energiacímkéje, egy régi időkből ránk maradt mutató
A korábbi években a fogyasztók a porszívó energiahatékonyságáról az energiacímke segítségével tájékozódhattak, amelyet a gyártóknak és a kiskereskedőknek minden terméken kötelező volt feltüntetniük. 2019 februárjában azonban az Európai Bizottság hatályon kívül helyezte a porszívók energiacímkézéséről szóló rendeletét, és megtiltotta az energiacímkék használatát. Ennek oka az volt, hogy a porszívók energiahatékonyságának mérésére használt módszerek és az azt követő energiaosztályokba való besorolásuk nem felelt meg a tényleges felhasználási feltételeknek.
Jelenleg új rendelettervezet készül, amelynek célja az energiacímkézési kötelezettség megújítása. E kötelezettség megújításának időpontját még nem határozták meg, hiszen ehhez meg kell találni az energiahatékonyság mérésére alkalmas módszert.
Továbbra is figyelemmel kísérjük a helyzetet, és a lehető leghamarabb tájékoztatunk téged minden változásról.
A porszívó szívóerejére kizárólag a teljesítményből nem lehet következtetni. Más szavakkal, az alacsony teljesítmény nem jelentgyenge szívóerőt. Az alacsony teljesítmény azt jelenti, hogy a porszívó kevesebb energiát fogyaszt. Egy nagy teljesítményű porszívó használatát elsősorban a pénztárcád bánja.